Juwenalia w Krakowie

Zbliża się maj, a wraz z nim największe studenckie wydarzenie w życiu Krakowa –Juwenalia. Tegoroczna edycja to prawdziwa uczta dla fanów wszystkich gatunków muzyki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Koncerty będą grane od 15 do 20 maja, w trzech lokalizacjach: na Strefie Plaży AGH (znajdującej się w sercu Kampusu Miasteczka Studenckiego), w pobliżu Klubu Studenckiego Żaczek oraz na scenie przy ulicy Piastowskiej, gdzie starym zwyczajem będzie miał miejsce Wielki Koncert Plenerowy.

We wtorek 15 maja, Juwenalia Krakowskie z przytupem i pompą otworzy koncert jednego z najpopularniejszych w ostatnim czasie artystów polskiej sceny muzycznej – Sławomira, który odbędzie się na scenie Strefy Plaża AGH. Juwenalia nie mogłyby się obejść bez wyborów Najmilszej Studentki i SuperStudenta Krakowa. O te tytuły będą walczyć reprezentanci krakowskich uczelni biorąc udział w konkurencjach na Scenie Piast tego samego dnia. Imprezę tę poprowadzi Alan Pakosz znany m.in. z Grupy AD HOC, a po zakończeniu wyborów wystąpią Kacper Ruciński i Grzegorz Dolniak.

W środę 16 maja ze swoimi fanami na scenie plenerowej przed Żaczkiem spotkają się Juwenaliowi Niepokorni, którymi w tym roku zostali grupa Fisz Emade Tworzywo, The Dumplings, islandzki multiinstrumentalista Ragnar Olafsson, wielonarodowościowy zespół medyczno-muzyczny  Mongooz And The Magnet oraz Daniel Spaleniak – człowiek, którego twórczość już nie raz zagościła w zagranicznych produkcjach filmowych. Równolegle na plaży AGH zapanuje rapowa atmosfera, a zapewnią ją Paluch, Rasmentalism oraz Plan Be.

Jak co roku w czwartek, 17 maja odbędzie się Koncert Plenerowy na Scenie przy ulicy Piastowskiej. Tym razem przyjął on bardzo krakowską nazwę Wielki Koncert na Polu i zapowiada się bardzo energetycznie. Swoją obecność potwierdzili już stali bywalcy Juwenaliów – panowie z zespołu Happysad, Organek oraz raper Miuosh. Do męskiego grona dołączyła elektryzująca Monika Brodka. Nie jest to jednak jedyny koncert w tym dniu  – na juwenaliowej scenie przed Żaczkiem wystąpią Wysoki Lot, Kękę, Zeus oraz jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich raperów, headliner koncertu Quebonafide!

W piątek 18 maja starym zwyczajem wyruszy kolorowy Korowód Juwenaliowy. Tłumy studentów z krakowskich uczelni przejdą przez miasto, prezentując swoje niecodzienne stroje, aby pod koniec odebrać klucze do bram miasta od prezydenta Krakowa. Wieczorem na scenie przed Żaczkiem rockowe brzmienie zapewnią: grupa folkowo-rockowa ze Śląska – Koniec Świata, pełna energii i pięknego głosu Daria Zawiałow oraz niezmiennie bezkonkurencyjny zespół Strachy na Lachy.  Energię i żywioł będziecie mogli znaleźć także tego samego dnia na Miasteczku Studenckim w strefie Plaża AGH. Na koncercie Rock na Plaży wystąpi zespół Lao Che.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Dla fanów mocnego brzmienia mamy prawdziwe petardy! W sobotę 19 maja w Strefie Plaża pojawi się grupa, która ostatnio wyprzedaje wszystkie koncerty i jest jednym z największych objawień polskiego metalu ostatnich lat. Na imprezie Zdrada Metalu na Plaży wystąpi Nocny Kochanek. Równolegle pod Żaczkiem na Juwenaliowym Ciężkim Graniu zagra zespół Hunter, jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli polskiej muzyki metalowej. Na scenie pojawią się także zespół Kabanos oraz Żywiołak. Z takim zestawieniem szykuje się naprawdę mocna sobota.

Festiwal studenckiej zabawy zakończy się w niedzielę 20 maja, a ukoronowaniem będzie Koncert Finałowy, na którym scenę opanują zespoły: NattyDead, Clouds Trips z Niemiec, Enej oraz długo wyczekiwana przez wszystkich studentów grupa Łąki Łan!

Oprócz koncertów plenerowych w klubie Studio będą odbywać się wydarzenia towarzyszące Juwenaliom. W poniedziałek 14 maja grupa AD HOC wystąpi na Juwenaliowym Wieczorze Komedii Improwizowanej, na którym artyści oraz publika decyduje o tym… co się wydarzy na scenie. Nie mogłoby także zabraknąć dwóch panów, których studenci darzą szczególną sympatią. 16 maja Bracia Figo Fagot zagrają koncert klubowy. Podsumowaniem wydarzeń w klubie Studio będzie Stand Up na Juwenaliach – Łukasz Lotek Lodkowski i goście, który odbędzie się w dwóch terminach 19 i 20 maja.

Zaprezentowane przez organizatorów grono wykonawców zwiastuje niezapomniane muzyczne doznania oraz fantastyczną zabawę podczas Krakowskich Juwenaliów. Pod koniec kwietnia rusza sprzedaż biletów na imprezy. Bądźcie na bieżąco śledząc fanpage na facebooku oraz stronę www.juwenalia.krakow.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *