Za nami 25 edycja Pol’and’Rock Festival
Posted on: Sierpień 21, 2019, by : Michał

Pol’and’Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego 25. edycja odbyła się w terminie 1-3 sierpnia 2019 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na pięciu scenach zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Prophets of Rage, Skunk Anansie, Ziggy Marley, Avatar, Acid Drinkers, Testament, Parkway Drive, Black Stone Cherry, DUB FX, The Adicts, Kult, Perturbator, Decapitated, Daria Zawiałow, Happysad, Sidney Polak, Renata Przemyk, Witek Muzyk Ulicy, Cyrk Deriglasoff, Krzysztof Zalewski, Gooral, Tulia, Ralph Kaminski, Majka Jeżowska czy The Casualties. 

Skunk Anansie, foto: Bartek Muracki / WOŚP

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbyły się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z festiwalowiczami spotkali się m.in. Wojciech Smarzowski, Zbigniew Zamachowski, Olga Tokarczuk, Kasia Nosowska, o. Ludwik Wiśniewski, Krzysztof Skiba, Wojciech Pszoniak, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Igor Tuleya, Justyna Kopińska, Janusz Kondratiuk i Bożena Stachura. Uczestnicy Festiwalu także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku na Akademii zaprezentowały się także liczne organizacje pozarządowe. Podczas 25. edycji Pol’and’Rock na ASP odbyło się łącznie 1067 warsztatów i spotkań. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP. 

foto: Marcin Michoń / WOŚP

Na festiwalu na kilku scenach wystąpiło także wielu artystów związanych bezpośrednio lub pośrednio z HPG. Odwiedzić zdążyliśmy, oprócz Dużej i Małej Sceny, także scenę Viva Kultura, czy też leśną scenę Wiewiórstock, która też wpisuje się w nieoficjalne ramy festiwalowych atrakcji. A tych atrakcji, jak co roku, jest bez liku. Na festiwalu spotkamy mnóstwo organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, ludzi kultury. Możemy wziąć udział w rozmaitych warsztatach, przeszkolić się z udzielania pierwszej pomocy (co także ważne – szkolenia przeprowadzane są również dla dzieci, a najmłodsi otrzymywali potwierdzenie w postaci praktycznego upominku). Ważnym jest wspomnieć, iż na festiwalu swoje atrakcje zapewniają również firmy sponsorujące przedsięwzięcie i cieszą się one niemałym zainteresowaniem, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych, gdy na scenach muzycznych trwają przygotowania. 

foto: HPG


Muzycznie? W tym roku na festiwalu kilkanaście koncertów podniosło muzyczną poprzeczkę festiwalową na kolejny poziom. Wyśmienity, z dawna oczekiwany Kult, Skunk Anansie, Prophets of Rage, czy Ziggy Marley i… Majka Jeżowska na Małej Scenie: w naszej ocenie majstersztyk! W doskonałej formie Łydka Grubasa, Golden Life, Zmaza i wielu innych artystów, których koncerty albo chwyciliśmy szczątkowo, albo – trzeba się przyznać – wcale. Niemniej wysłuchaliśmy sumiennie opinii zaprzyjaźnionych redaktorów, muzyków, czy też publiczności na temat niemalże wszystkich występów. Odwiedziliśmy także, o czym wspominaliśmy, niewielką scenę Wiewiórstock, ukrytą w lesie, ale wybrzmiewającą bardzo pozytywną energią. Zdążyliśmy chwycić fragment koncertu Dżentelmenels i Kufajki Rencisty, złożonej z grupy naszych przyjaciół. Zabawa przednia! 

Majka Jeżowska, foto: HPG

Pol’and’Rock Festival – no cóż… wydarzenie dobiegło końca już jakiś czas temu, jednak zapas pozytywnej energii, wrażeń muzycznych i przygód mamy taki, że powinien wystarczyć w okresie oczekiwania na kolejną edycję „najpiękniejszego festiwalu świata”. Tym bardziej, że mniej więcej pośrodku tego oczekiwania odbędzie się po raz kolejny już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a my będziemy wraz z nim, niezmiennie od pierwszej edycji.

Oficjalna strona Festiwalu: www.polandrockfestival.pl
Informacje: informacje prasowe WOŚP
Opis: HPG
Foto: Marlena Kuczko, Marcin Michoń, Bartek Muracki, Szymon Aksienionek, HPG

Łydka Grubasa, foto: HPG
foto: Szymon Aksienionek / WOŚP
foto: Marlena Kuczko / WOŚP
Pol’and’Rock 2019 / WOŚP
Majka Jeżowska, foto: HPG