BIAŁYSTOK NEW POP FESTIVAL 2022 – ZNAMY PEŁEN LINE-UP
Posted on: lipiec 15, 2022, by : Michał

12 koncertów, dwa letnie popołudnia i wieczory, plener pod barokowym Pałacem Branickich, znakomici artyści z różnymi pomysłami na muzykę. Piąta edycja Białystok New Pop Festival odbędzie się już 27 i 28 sierpnia. 

ARTYŚCI – KOLEJNE OGŁOSZENIA 

Do festiwalowego line-up dołączają kolejne gwiazdy – Fisz Emade Tworzywo, Tymek, Szczyl, Julia Wieniawa, Marcin Maciejczak orazreprezentująca podlaską scenę – Szeptucha. 

Cała szóstka dołącza do ogłoszonych już artystów takich jak: Brodka, Ralph Kamiński, Pezet, Bovska, Natalia Szroeder i Zdechły Osa. 

Piąta festiwalowa edycja, która odbędzie się już 27-28 sierpnia pod Pałacem Branickich, będzie intensywna i różnorodna muzycznie. Na festiwalowej scenie pojawią się zarówno uznani już artyści, jak i ci z krótszym stażem, szukający własnej ścieżki, ale bez wątpienia dysponujący ogromnym talentem. Taki zestaw twórców gwarantuje wyjątkowy muzyczny tygiel spod znaku new pop, pozwoli i na taneczne szaleństwo i na kontemplację wysmakowanych brzmień. Białystok New Pop Festival dowiódł już wielokrotnie, że tworzy bardzo pojemną przestrzeń muzyczną – mieszczą się w niej nie tylko różne odcienie popu, ale też rock, electro, indie rock, soul, zimna fala, piosenka autorska z tekstem, czy nowoczesny miejski hip hop. Festiwalową scenę wypełnią zarówno brzmienia energetyczne, mroczne, liryczne i żywiołowe.  

NOWY TERMIN 

W tym roku festiwalu odbędzie się w innym niż dotychczas terminie – po czterech edycjach w połowie lipca, festiwal został przesunięty na ostatni weekend sierpnia (27-28 sierpnia) – tak, by koncertów mogło wysłuchać jeszcze więcej osób – koniec wakacji to czas, kiedy większość z nas powróciła już z urlopów. 

Nie zmieniają się za to atrakcje, z których słynie Białystok New Pop Festival. Organizatorzy zapewniają muzyczny relaks w plenerze w iście piknikowej atmosferze. Będzie czas na słuchanie koncertów, pogawędki ze znajomymi, smakowanie potraw (w przestrzeni barokowego dziedzińca staną foodtrucki). Swoją strefę będą mieć także tradycyjnie dzieci. W programie zaplanowany jest też newsroom i spotkania z artystami, zdobyć można będzie również autografy swoich ulubieńców.  

Wybrane koncerty z festiwalu, podobnie jak przed rokiem, będzie można zobaczyć jako streaming na Facebooku Białystok New Pop Festival.  

Organizatorami festiwalu są Agora SA i Wyborcza.pl, które zaprosiły tradycyjnie jak co roku do współpracy Miasto Białystok. 

– Publiczność przez dwa dni festiwalowe usłyszy polskiego rocka, soul, pop, ale też hip-hop i electro, muzykę łączącą pokolenia. Przed nami więc prawdziwa uczta kulturalna – nie tylko muzyczna, bo w ramach festiwalu odbędą się różne wydarzenia towarzyszące. Będzie specjalna strefa dla dzieci, strefa smaku z jedzeniem z różnych stron świata czy strefa mody. W tym roku na festiwal chcielibyśmy zaprosić także specjalnych gości, czyli wolontariuszy, którzy wsparli Miasto Białystok w działaniach na rzecz Ukrainy – mówi wiceprezydent Białegostoku, Rafał Rudnicki. 

– Niezmiernie cieszymy się na piątą edycję Białystok New Pop Festival. Wierzymy, że towarzysząca nam pandemia w znaczący sposób nie przyspieszy i tegoroczny festiwal będzie mógł się odbyć  
bez certyfikatów i innych obostrzeń – dodaje producentka festiwalu organizowanego przez Agorę, Anna Pruszyńska. 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE 

Wymiana opasek będzie możliwa od godz. 15, organizatorzy rekomendują wcześniejsze przyjście i wymianę, żeby nie stać w kolejce. 

Wejście na teren festiwalu będzie możliwe już od godz. 16.30, a pierwsze koncerty zaczynają się o godz. 17.  

BILETY 

Karnet normalny na dwudniowy festiwal kosztuje 179 zł 

Karnet ulgowy – 89,50 zł.  

Bilet jednodniowy normalny – 115 zł,  

Bilet jednodniowy ulgowy – 57,50 zł.  

Ulgowe bilety dotyczą dzieci w wieku 4-12 lat oraz seniorów 65+. Dzieci w wieku do lat 3 – wstęp wolny.  

Więcej informacji o festiwalu na profilu Facebook: Białystok New Pop Festival

Bilety do kupieniaebilet.pl , goingapp.pl

BIAŁYSTOK NEW POP FESTIVAL 2022. ARTYŚCI: 

Fisz Emade Tworzywo  

Jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Nieustannie eksperymentujący, przez ostatnie 20 lat bracia Waglewscy rozszerzyli pojęcie hip hopu i rocka, nadali mu zupełnie inny wymiar, po mistrzowsku wprowadzając doń miękkie delikatne brzmienia i tworząc na swój sposób swój własny „fiszowy” gatunek. Na koncie bracia Waglewscy mają 10 płyt, a ostatnią – pt. „Ballady i Protesty” – powrócili do korzeni i lat 90. tych, gdy rozwijała się muzyka miasta: hip hop i elektronika. A na płycie pomieścili: mocne teksty, sporo ironii i sprzeciw wobec lekceważenia przez wielu w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne.  

Ralph Kamiński 

Wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków. Tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny.  Artysta wydał trzy albumy: „Morze” (2016), „Młodość” (2019) oraz “Kora” (2021), wszystkie nakładem Fonobo Label. Każda z płyt spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów oraz krytyków muzycznych. „Młodość” była nominowana do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku Alternatywa, a Ralph otrzymał nominację jako Producent Muzyczny Roku. W tym roku za ostatni album – „Kora” Kamiński dostał Fryderyka został też Artystą Roku. Artysta sięgnął po piosenki Kory i grupy Maanam, które ubrał w nowe szaty, ukazując jednocześnie ich uniwersalny i ponadczasowy charakter.  

Wśród nagród i wyróżnień na jego koncie znalazły się też: Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego oraz Grand Prix i Nagroda Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Artysta współpracował m.in. z Natalią Przybysz, Quebonafide, Comą, Darią Zawiałow, Natalią Szroeder, Organkiem, Kwiatem Jabłoni oraz Miuoshem.  

Brodka 

Jedna z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych polskich artystek, która na koncie ma występy nie tylko na największych polskich scenach, ale też na zagranicznych imprezach muzycznych, takich jak SXSW, The Great Escape czy Sziget. Wielokrotna laureatka Fryderyków. Wokalistka wciąż promuje wydany w ubiegłym roku album „Brut”, na którym rozwija wątek stereotypów związanych z płcią, nieprzystosowania i niezgody na narzucone schematy. – Chciałam powiedzieć w nim, że nie wolno dać się usidlić w tych wszystkich stereotypach, że wszystko jest OK, jeśli ktoś nie chce być wzorcową kobietą czy mężczyzną, że można siebie cały czas reinterpretować. Ta myśl towarzyszy mi zresztą przy wszystkich płytach. Przy każdym nowym projekcie powstaje nowa wersja mnie – wyjaśniała Brodka w rozmowie z „Wyborczą”. Nowy materiał został nagrany w londyńskim Flesh and Bone Studios pod okiem producenta Oliego Baystona. Pobrzmiewają w nim echa punk rocka, trip-hopu i grunge’u.  

Pezet 

Weteran i jeden z najważniejszych twórców polskiej sceny rapowej – pojawił się na niej pod koniec lat 90. Nieustannie eksperymentuje, jego albumy osiągają rekordy sprzedaży. Na kilka lat zrobił sobie przerwę – w 2013 roku raper nagrał utwór „Ostatni track”, po czym na wiele lat zniknął z polskiej sceny. Po latach swoją absencję w wywiadach tłumaczył tak: – Chodziło raczej o wylanie frustracji, przekazanie tego, co sądzę o funkcjonowaniu w branży. Regularnie pojawiają się w mojej głowie takie myśli: „Mam dosyć. Zróbmy sobie przerwę albo w ogóle dajmy sobie spokój”. Kiedy możesz się przyjrzeć tej branży z boku, dociera do ciebie, jak bardzo to jest sztuczne, napompowane, bez sensu, bez klasy… Nie chcesz w tym być.  

Jednak po kilku latach muzyk powrócił do tworzenia. W 2019 roku wydał album „Muzyka Współczesna” który osiągnął status podwójnej platyny. – Wierzę, że to płyta na tyle autentyczna, że ludzie słyszą, że to nie jest ściema. Chciałem zrobić coś nowego dla siebie i nowego dla słuchaczy. Nie zamierzałem być więźniem swojego fana albo koniunkturalistą. Doszedłem do wniosku, że w muzyce jarają mnie rzeczy retro, ale niekoniecznie rozumiane jako hip-hop z lat 90. To płyta bardzo odległa od tych, które powstawały w tamtym momencie na scenie hiphopowej – wyjaśniał.  

Bovska 

Jedno z największych muzycznych objawień 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty „Kaktus” wyprzedał się̨ w dwa dni, zyskując status Złotej Płyty, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności w Internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 40 milionów razy. Występowała na najważniejszych festiwalach w kraju: Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival, Slot Art, Festiwal i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była też jedyną gwiazdą z Europy, na festiwalu Shimokitazawa Sound Cruising w Tokio w 2017 roku. Bovska od początku ma wyrazisty, rozpoznawalny wizerunek sceniczny. Oprawa wizualna jej projektów jest dopracowana i przemyślana – od konceptualnego wydawnictwa, poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty. Doceniło to jury Yach Film 2013, nominując do nagrody teledysk „Long way” w kategorii Zdjęcia oraz w roku 2016 teledysk „Klik” w kategorii Plastyczna aranżacja przestrzeni. Do tej pory ukazały się albumy – „Kaktus”, „Pysk”, „Kęsy” oraz „Sorrento”. Na koncie ma nominacje do Fryderyków i MTV Music Awards 2016 w kategorii: Najlepszy polski wykonawca.  

Tymek 

Popularny artysta i kompozytor wywodzący się ze sceny hiphopowej, ale eksperymentowaniem gatunkowym – miksując alternatywny rap, R&B, czy pop – idący daleko dalej. Na koncie ma kilka płyt, które osiągały status platynowych i diamentowych, a jego singiel „Język ciała”, który zapowiadał album „Klubowe”, stał się krajowym przebojem. Teledysk do piosenki na YouTube osiągnął wynik ponad 156 mln wyświetleń, co sprawiło, że jako pierwszy artysta, wywodzący się kultury hiphopowej za singiel ten otrzymał podwójny diament. 

Natalia Szroeder 

Natalia to artystka, której dotychczasowa, oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów twórczej aktywności. Już od najmłodszych lat komponowała muzykę i pisała teksty, co z powodzeniem czyni do dziś. W międzyczasie uczęszczała na lekcje gry na skrzypcach. Talent Natalii dostrzegły też legendy polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniew Wodecki, Irena Santor czy Jacek Cygan, którzy zapraszali ją do swoich projektów. W ostatnim czasie współpracowała m.in. z Janem Młynarskim, Vito Bambino (Bitamina), Quebonafide czy Ralph Kaminski. Artystka może pochwalić się podwójnie platynowymi i platynowymi płytami za single pochodzące z albumu „Natinterpretacje”, który pokrył się złotem.  

Zdechły Osa 

Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ale z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia schyłku drugiej dekady XXI wieku. Jak żaden inny potrafi ująć depresyjnego ducha obecnych czasów w formie krótkiej, brudnej, acz chwytliwej piosenki. Na koncertach jego fani kręcą młyn 

pod sceną jak na hardcore’owych gigach. 

Szczyl  

Młody raper z Trójmiasta, jeden z najciekawszych twórców gatunku ostatnich kilkunastu miesięcy, w świecie hiphopowców wyrazisty „wrażliwiec”. Ciekawy wokal, stylistyczna różnorodność, dystans, sporo humoru, ale i wiele dojrzałych refleksji – wszystko to wyróżnia jego debiutancką płytę „Polska Floryda”, w której jako Florydę Szczyl wyobraził się Gdynię. I tym motywem, łącząc rap i inne brzmienia Szczyl się muzycznie i tekstowo bawi. 

Julia Wieniawa 

Znana młoda aktorka, która dowodzi, że jest też utalentowana muzycznie. Wyróżnia ją ciekawa barwa głosu i muzyczna wrażliwość. Na koncie ma kilka singli o lirycznym klimacie (w tym – podwójnie platynowy „Nie muszę”, „Na zawsze, który trafił na album „Flirtini: Heartbreaks & Promises Vol. 3”, czy „Zabierz te miłość” oraz gościnny występ w piosence duetu Karaś/Rogucki „Bezpieczny lot”). Do muzycznej współpracy przy debiutanckiej płycie Julia Wieniawa zaprosiła doświadczonych producentów muzycznych, m in. Kubę Karasia znanego z zespołu The Dumplings i wspomnianego już Karaś/Rogucki.  

Marcin Maciejczak  

16 -letni artysta, który dwa lata temu wygrał trzecią edycję The Voice Kids i od tamtej pory idzie jak burza, nie dając się wepchnąć w muzyczne szufladki. Krytycy zachwycają się jego muzyczną dojrzałością i są ciekawi, jak potoczy się kariera Marcina. Na razie nastolatek szukając swego miejsca zdołał już zdobyć platynę za singiel „Jak gdyby nic”, nagrać przebój „Jeśli powiem”, promujący film „Tarapaty 2”, singiel „Nie poddawaj się” z Justyną Steczkowską, promujący jej najnowszą płytę, stworzyć duet z Luną („Nie proszę o więcej”) i Natalią Nykiel („Ciepły front”). I przede wszystkim nagrać debiutancki album „Tamte dni”, który przez wielu dziennikarzy muzycznych został uznany za jedną z najlepszych popowych płyt 2021 roku.  

Szeptucha  

Zespół, który na scenę wprowadza podlaski koloryt i intrygujący miks: nowoczesne brzmienia, tajemnicze zaklęcia i wielowiekową tradycję. Zespół (w części złożony ze znanych podlaskich muzyków bluesowych) muzycznie eksperymentuje sięgając m.in. do wątku podlaskich uzdrowicielek – szeptuch i ich zaklęć. Pierwsze próby muzycy zaczęli w 2019 roku, w 2020 roku wykrystalizował się skład zespołu, a we wrześniu 2021 ukazał się pierwszy album „Zamowy” (tak nazywane są krótkie słowne zaklęcia, którymi uzdrawia szeptucha). Jak mówią sami muzycy – „zespół powstał, by leczyć muzyką, zarażać radością oraz przemycać w przystępnej formie tajemnice regionu podlaskiego. Twórczość balansuje pomiędzy różnymi gatunkami muzyki rozrywkowej, w warstwie tekstowej traktuje o staropolskich tradycjach i wierzeniach, a także o majestacie otaczającej przyrody”.